sbor dobrovolných hasičů malé přílepy

Sbor dobrovolných hasičů založen v roce 1902
Námětové cvičení - Pátrání po pohřešované osobě

V noci ze soboty 1.11.2014 na neděli 2.11.2014 se v obci Malé Přílepy ztratil „Dušan Pytlík“.  Jednalo se o duševně nevyrovnanou postavu se sklonem k sebevraždě.  Hasiči z okrsku Chyňava s tím naštěstí počítali a na devátou hodinu se v hojném počtu sešli před hasičárnou na návsi. Tam proběhlo krátké přivítání starostou okrsku Daliborem Bartošem a velitelem okrsku Petrem Kšírem.  Po té už se ujal slova zástupce Policie ČR p. Radek Lancinger , který dnešní  pátrání řídil ještě se svým kolegou.

Po krátkém seznámení proběhl přesun na roh lesíku, kde by se měl pohřešovaný nacházet. Vzhledem k tématu Michala Ryndová z SDH Malé Přílepy Modré provedla vyčerpávající  instruktáž o podchlazení a první pomoci při podchlazení. 

Následně p. Lancinger vysvětlil jak se zpravidla postupuje při pátrání po pohřešovaných osobách. Po nahlášení počtu členů jednotlivých sborů  nastoupily jednotlivé sbory do rojnice na okraj lesa. Po nahlášení všech sborů bylo zahájeno vlastní pátrání. Při pátrání byla nejprve nalezena bunda družstvem Hýskova ( místo nálezu zajištěno a ponechán jeden člen ), následně zcela neplánovaně byla spatřena a vyplašena dvě divoká prasata, což bylo pro některé  zasahující hasiče a hasičky nečekané překvapení. Naštěstí nedošlo k žádné újmě na zdraví ani na textilu. Nakonec byl Dušan Pytlík nalezen v blízké vodoteči družstvem SDH Otročiněves, bohužel zcela bez známek života s provazem okolo krku a igelitovým pytlem na hlavě. Po ohlášení nálezu bylo místo nálezu zajištěno a hasiči se vrátili na výchozí stanoviště.

Cvičení probíhalo za účasti sborů Malé Přílepy ( 9 členů), Malé Přílepy Modré (7 členek), Železná (7 členů, Lhotka ( 4 členové), Nižbor (12 členů), Chyňava (11 členů), Hýskov (6 členů), Otročiněves (6 členů), Stradonice ( 5 členů) a Jánská ( 4 členové) a bylo zaměřené zejména na seznámení jak by takový zásah měl probíhat se zásadami jak mají být zasahující seřazeni, jak  koordinovat vlastní pohyb rojnice, komunikaci mezi členy rojnice, postupu při vyhledávání  a chování při nálezu osoby nebo věci, která může s pohřešovaným souviset. K vlastnímu vyhledání jsme klidně mohli zvolit větší prostor, protože Dušan Pytlík byl nalezen velmi rychle a na některé sbory vybyl zbytečně malý úsek k prohledání.

Kontrolní otázka pro zvídavé: Co zcela jistě provedl Dušan Pytlík tak, že by se mu ve skutečnosti nepodařilo se oběsit?

[2.11. 2014 - Špaček Michal]

Fotogalerie

Nástup jednotek před hasičárnou Podání hlášení veliteli okrsku - J. Sťětka Starosta s velitelem okrsku a zástupci policie Velení okrsku a zástupci policie Michala Ryndová školí členy jednotek v první pomoci při podchlazení Michala Ryndová školí členy jednotek v první pomoci při podchlazení Michala Ryndová školí členy jednotek v první pomoci při podchlazení Školitelka a zdravotnice v jedné osobě Porada velitelů družstev před vytvořením rojnice  Michala odborně usoudila, že tady je každá pomoc marná a Dušan se může zase vrátit do skladu na HZS Vyhodnocení cvičení Vyhodnocení cvičení Vyhodnocení cvičení Vyhodnocení cvičení Skupina všech účastníků Skupina všech účastníků Opuštění stanoviště po ukončení cvičení Opuštění stanoviště po ukončení cvičení 
Komentáře

Michal (5.11. 2014 - 20:29 )
Správně je odpověď 2 i když i ta první by se dala vzít. Teda tak jsem to myslel, že si to uvázal za tenkou větvičku. Ale s popisem postupného snižování O2 v dýchacím oběhu plný souhlas :-). Mám restík srovnat odpověď s Pohodičkou tak si k tomu budu pamatovat ještě odměnit zdravotnici.

zdravotnice Michala (5.11. 2014 - 17:19 )
Jóóó a ještě uvázal si provaz na slabé větvičce, tak by měl smolíka pacholíka:-). Ale vzhledem k tomu, že měl igelitový pytlík na hlavě a hned by ho nesundal a dýchal si zpět CO2, aniž by měl čerstvý O2 se vzduchem, by scela jistě po chvíli upadl do bezvědomí a pak by se udusil :-). Sebevražda oběšením by to nejspíš nebyla, zato udušením nejspíš ano, ale to necháme kriminalistům a lékaři ohledávači :-)

zdravotnice Michala (5.11. 2014 - 17:11 )
Teď úplně nevím jestli odpovím dobře, ale řekla bych,že měl dlouhé lano, na kterém by se scela jistě v této poloze neoběsil :-)Přidat komentář
Autor
Text komentáře
spam kontrola: Prase je zelenina (ano/ne)

© 2008-2017 - SDH Malé Přílepy -- by Frubil s.r.o. -- hosting sprava-siti.net
RSS | Nahoru